Huawei SUN2000-15K-MB0 inverter
New Price Coming in May
VAT Included.
555 in stock
Quantity
The inverter has a maximum efficiency of over 98%.
Huawei offers a 10-year warranty on the inverter.
Technical data:
  • Phase 3
  • MPP tracker: 2
  • Recommended maximum PV power: 22,500 Wp
  • Voltage range: 200V ~ 1000V
  • Display: LED indicators, Integrated WLAN + FusionSolar APP
  • High efficiency of up to 98.4%
  • IP66 waterproof
  • Cooling: Intelligent air cooling
  • Dimensions: 546 x 460 x 228 mm
  • Weight 21kg
  • Warranty: 10 years
  • ZEREZ ID: ZE-KWZS-X8Z1-0004
DC input voltage memory: 600 V - 980 V